Pamiętasz wpis o błyszczących oczach?
Po dwuletnim programie pilotażowym, obejmującym wszystkie regionalne związki, Niemiecki Związek Piłki Nożnej uchwalił w tym miesiącu nową reformę rozgrywek w dziecięcej piłce nożnej.
- Musimy myśleć jak dzieci, nie jak dorośli - powiedział wiceprezes Deutscher Fußball-Bund (DFB) do spraw szkolenia dzieci i młodzieży, Ronny Zimmermann. - Tylko dzieci, które rozwiną poprzez grę frajdę i radość, pozostaną w piłce nożnej.
Zgodnie z nowymi regulacjami, nacisk zostanie położony na:
zabawę,
podejście skoncentrowane na zawodniku.
Kluczowe założenia nowych przepisów to:
- małe gry,
- krótkie mecze,
- regularne rotacje pomiędzy wszystkimi zawodnikami,
- brak sędziów oraz minimalny udział trenerów i rodziców,
- popołudnia meczowe i festiwale, zamiast oficjalnych meczów i lig,
- praktycznie wyeliminowanie gry głową.
Inspirację do zmian stanowi koncepcja FUNiño, rozwinięta przez zmarłego przed kilkoma laty trenera Horsta Weina. Reforma będzie obowiązywać obligatoryjnie w całych Niemczech od sezonu 2024/25.
UZASADNIENIE
- Gra z piłką przy nodze i zdobywanie bramek stanowią podstawowe powody, dla których tak wiele dzieci i młodych ludzi czerpie radość z futbolu - napisano w oświadczeniu DFB. - Intencją nowych form gier jest zapewnienie wszystkim dzieciom na boisku szansy do jak najczęstszego znajdowania się z piłką przy nodze, brania aktywnego udziału w grze, zdobywania bramek i tym samym doświadczania pozytywnych przeżyć.
ZAŁOŻENIA
W kategorii G (U6 i U7):
- mecze 2 na 2 i 3 na 3;
- wielkość boiska od 20 na 16 do maks. 28 na 22 metry;
- każda drużyna ma maksymalnie dwóch rezerwowych;
- każdy mecz rozgrywany jest na cztery małe bramki, dzięki czemu każda drużyna broni dwóch bramek;
- bramki mogą być zdobywane tylko z obrębu: połowy przeciwnika w grze 2 na 2 oraz strefy strzału o długości sześciu metrów w grze 3 na 3;
- gra bez bramkarzy;
- po każdym golu obie drużyny automatycznie zmieniają po jednym zawodniku;
- podczas meczów popołudniowych zaleca się organizację do siedmiu kolejek meczów o długości maks. 10 minut każdy. Po każdej kolejce zwycięskie drużyny przechodzą o jedno boisko wyżej, a przegrane schodzą o jedno boisko niżej. "Dzięki temu mecze są w znacznym stopniu wyrównane, z niewielką liczbą wysokich wyników, co prowadzi do bardziej wyrównanego poziomu gry i mniejszej ilości frustracji dla dzieci." Drużyny i zawodnicy odnajdują swój poziom gry.
W kategorii F (U8 i U9):
- gra 3 na 3 (rozmiar boiska: maks. 28 na 22 m) lub 5 na 5 (maks. 40 na 25 m);
- gra 3 na 3 na zasadach z kategorii G;
- gra 5 na 5 na cztery małe bramki (bez bramkarzy) lub na dwie mniejsze bramki (czterech zawodników w polu plus bramkarz);
- sugerowany czas gry na kolejkę to 12 minut. Po każdej kolejce zwycięskie drużyny awansują o jedno boisko, a przegrane spadają o jedno boisko.
W kategorii E (U10 i U11):
- gra 5 na 5 lub 7 na 7;
- gra 5 na 5 na zasadach z kategorii F. Gra jest zawsze wznawiana za pomocą podania lub wprowadzenia piłki (podobnie jak w kategoriach G i F);
- gra 7 na 7 (wielkość boiska: 55 na 35 m) rozgrywana jest na dwie mniejsze bramki, z sześcioma zawodnikami w polu i jednym bramkarzem na drużynę;
- zalecana jest formuła turnieju z czterema drużynami i czasem gry 2 x 12 min. Gra jest wznawiana za pomocą wrzutu piłki z autu.
ROZWINIĘCIE
- Nowy projekt czyni piłkę nożną bardziej przyjazną dzieciom w poszczególnych kategoriach wiekowych. Im mniejsze grupy [zawodników], tym więcej zawodnicy mają indywidualnych kontaktów z piłką.
- Poprzez tradycyjne formy rozgrywek stracono zwłaszcza słabiej grające i słabsze fizycznie dzieci, które utraciły frajdę z gry oraz szansę na dalszy rozwój.
- Intencją nowych form gier jest zaoferowanie dzieciom lepszych okazji do gry w piłkę nożną w taki sposób, że często mają one piłkę przy nodze i czerpią z tego radość. W dziecięcej piłce nożnej taktyka jest często akcentowana za wcześnie, co wpływa na rozwój piłkarskich podstaw. Pokazało to wiele badań. Intencją zmiany form gier jest przeciwdziałanie temu problemowi.
- Czym jest piłka nożna? Grą, zabawą, zdobywanymi bramkami. To dokładnie to, co promuje nowy system. Dzieci mogą zdobywać bramki na wiele sposobów, nawet te dzieci, które nie należą (jeszcze) do najlepiej grających.
- Dodatkowo, dzieci częściej podejmują próby dryblingu i wykonują więcej działań z piłką, co wspomaga rozwój techniki i rozwija każde pojedyncze dziecko pod względem sportowym. Bardziej intensywnie i indywidualnie, poprzez sytuacje 1 na 1, trenuje się również bronienie.
- Tradycyjni sędziowie nie są wykorzystywani. Trenerzy i opiekunowie działają jako współorganizatorzy gry i interweniują tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Decyzje w trakcie meczów powinny być podejmowane przez dzieci, kiedy tylko możliwe.
- W poprzedniej formie gry w niższych grupach wiekowych (7 na 7) znacznie częściej zdarza się, że wolniejsi i mniej utalentowani zawodnicy rzadko znajdują się przy piłce i często grają na pozycjach, które pozostawiają ich poza centrum gry.
- Nowe formy rozgrywek sprawiają, że gra głową staje się niemal niemożliwa, ponieważ rozmiar boiska jest znacząco mniejszy. Wrzuty z autu oraz auty bramkowe zostają zastąpione przez wprowadzenie piłki do gry, a bramkarz rzadko wznawia grę mocnym kopnięciem. W ten sposób Niemiecki Związek Piłki Nożnej i podlegające mu związki regionalne radzą sobie z grą głową w młodym wieku w sposób odpowiedni do etapu, bez konieczności wprowadzania zakazów i przepisów, jak ma to miejsce w innych narodowych federacjach.
PODSUMOWANIE
DFB szacuje, że nowe regulacje mogą objąć ponad pół miliona dzieci trenujących w 35 tysiącach zespołów w ponad 10 tysiącach klubów.
POST SCRIPTUM
- Nasza analiza pokazała, że co najmniej jedna trzecia naszych talentów nie jest optymalnie rozwijana - powiedział Panagiotis Chatzialexiou, dyrektor sportowy Niemieckiego Związku Piłki Nożnej do spraw drużyn narodowych.
--
Zdjęcie: DFB
Comments