top of page
Writer's pictureWojciech Falenta

Jak spisać wywiad na poziomie Premier League?

Updated: Dec 5, 2019

Tekst archiwalny: 25.11.2017


Sporządzanie relacji z meczów oraz spisywanie wywiadów - to dwa najbardziej podstawowe zadania dziennikarza klubowego.


Prawidłowe spisanie wywiadu może wydawać się banalne. W Wielkiej Brytanii często robi się to jednak inaczej niż w Polsce.


Poniżej jak i dlaczego.



NAJWAŻNIEJSZE WSKAZÓWKI:


1. Spisując wywiad, odpowiedzi rozmówcy powinny służyć wyłącznie jako cytaty, stanowiące podstawę tekstu.

2. W przypadku dłuższych rozmów cytaty powinny zostać pogrupowane i podzielone na wątki.

3. Artykuły oparte o cytaty wymagają nieco więcej pracy niż wywiady spisane jako pytania i odpowiedzi.


Artykuły oparte o cytaty


Przede wszystkim w brytyjskich mediach w zasadzie nie sposób spotkać wywiad spisany na zasadzie: pytanie - odpowiedź. Odpowiedzi rozmówcy służą wyłącznie jako cytaty i podstawa tekstu. Nieprzypadkowo w języku branżowym mówi się o quotes-based piece (=artykuł oparty o cytaty).


Podobnie jak w przypadku relacji z meczów czytelnik najpierw - z nagłówka i wstępu - dowiaduje się, jaki jest kontekst oraz czego dotyczy najważniejszy wątek wywiadu. Im dłuższa rozmowa, na tym więcej części można podzielić tekst. Każda grupa cytatów oddzielona jest 2-3 zdaniami autora, który wprowadza w ten sposób nowy wątek.


Spójrz:



(1) Przyciągający nagłówek.

(2) Wprowadzenie (=kontekst, najważniejszy wątek).

(3) Początek pierwszej grupy cytatów.


W polskich mediach - nie tylko sportowych - bardzo rzadko można spotkać wywiad spisany w taki sposób. Najczęściej wywiady przybierają formę pytań i odpowiedzi, poprzedzonych nagłówkiem i krótkim wstępem.


Z jednej strony, jest to zupełnie logiczne. Sam łapię się na tym, że czytając brytyjskie artykuły oparte o cytaty, od razu przechodzę do wypowiedzi rozmówcy i wręcz pomijam wplecione pomiędzy poszczególne wątki opisy autora.


Ponadto pytania i odpowiedzi często zwiększają dynamikę wywiadu, który spisany w taki sposób po prostu lepiej się czyta. Z samych, pogrubionych w tekście pytań łatwo można zaś wywnioskować, jakiego wątku będzie dotyczyć odpowiedź.


Z drugiej strony, wywiad spisany w formie artykułu opartego o cytaty można uznać za nieco ambitniejszy i wymagający od autora więcej pracy. Nie wystarczy bowiem wywiadu po prostu spisać. Trzeba jeszcze pogrupować cytaty, podzielić tekst na wątki i dorobić do nich odpowiednie opisy. To z kolei pozwala wzbogacić wywiad o więcej tła.


A może warto stosować obie formy, w zależności od rozmowy i pomysłu na tekst?


Jakie wywiady czyta lub pisze ci się lepiej: spisane jako pytania i odpowiedzi czy w formie artykułów opartych o cytaty?

12 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page