top of page
Writer's pictureWojciech Falenta

Kopalnia refleksji

Tekst archiwalny: 17.12.2015

Wychodzę z założenia, że każda książka (podobnie jak wykład, szkolenie czy kurs) powinna inspirować - podsuwać nowe pomysły, skłaniać do refleksji, pozwalać spojrzeć na coś z innej perspektywy.


Właśnie dlatego Kopalnie Talentów Rasmusa Ankersena to najlepsza lektura, jaką w tym roku przeczytałem.


Jak rozwijać talent?


O książce, której oryginalny tytuł brzmi The Gold Mine Effect: Crack the Secrets of High Performance (w dosłownym tłumaczeniu: Efekt Złotej Kopalni: Rozbij Tajemnice Wysokich Wyników), napisano już oczywiście sporo. Niespełniony duński piłkarz, trener, biznesmen i bestsellerowy pisarz, Rasmus Ankersen, postanowił poświęcić wszystkie swoje oszczędności, aby odwiedzić kilka niezwykłych miejsc na Ziemi, skąd regularnie i masowo wywodzą się najlepsi sportowcy w danej dyscyplinie sportu. Ankersen pojechał do Kenii, Etiopii, Brazylii, Rosji czy wreszcie na Jamajkę, szukając odpowiedzi na pytanie: czego potrzeba, aby stworzyć własną Kopalnię Talentów? Innymi słowy: jak rozwijać talent?


Powstała na bazie obserwacji, rozmów i własnych doświadczeń lektura to prawdziwa... kopalnia - cytatów, anegdot, odważnych, acz przekonująco uzasadnionych tez. To książka obalająca mity. Inspirująca. Skłaniająca do refleksji. Pozwalająca spojrzeć na poszczególne zagadnienia na nowo, z innej perspektywy.


Ogromną zaletą Kopalni Talentów jest jej luźny język, dzięki czemu książkę bardzo dobrze się czyta. Równocześnie treść przybiera jednak również formę akademicką. Jest bardzo uporządkowana, poprzez liczne pytania i powroty do wcześniej poruszonych tematów stymuluje umysł i pomaga samemu dojść do wniosków, a każdy rozdział kończy zwięzłe podsumowanie w kilku punktach.


Ankersen zastanawia się, czym w ogóle jest talent i dlaczego często go nie rozpoznajemy. Porusza teorię 10 000 godzin i współczesnych różnic pomiędzy światem zachodnim a Kopalniami Talentów. Przekonuje o kluczowych rolach wiary w siebie i samozaparcia, ale również zewnętrznej motywacji i bodźców ze środowiska na drodze do sukcesu. Wreszcie dochodzi do wniosku, że rodzice osób osiągających wysokie wyniki to często ci, którzy nie tylko poświęcili czas, ale również wymagali i wręcz zmuszali swoje dzieci do wybranej formy aktywności.


Kilka wybranych cytatów z Kopalni Talentów:


Sekretem jest to, że go nie ma, ale jaki mielibyśmy interes w tym, żeby wyprowadzać was z błędu?


Talent należy pojmować jako rzecz dynamiczną. Nie możemy powiedzieć, że ktoś nie ma go za grosz lub jest wielce utalentowany. Dla przykładu, jest wiele kobiet śpiewających i wyglądających lepiej niż Madonna, ale to jej udało się zagospodarować swoje uzdolnienia i uzyskać korzyści. Właśnie to nazywamy prawdziwym talentem.


Wielu mistrzów pochodzi z zabitych dechami wiosek, gdzie nie ma ani infrastruktury, ani szans na edukację. Nie jest to koniec świata, ale z tamtych miejsc można go już zobaczyć. Tenis daje im szansę na ucieczkę.


Jeśli nie zmuszę mojego dziecka do gry w golfa i spędzania godzin na polu, nigdy się nie dowie, czy może być dobrej w tej dyscyplinie.

2 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page