top of page
Writer's pictureWojciech Falenta

Małe gry w Manchesterze United

Wpis na temat najnowszej reformy dziecięcej piłki nożnej w Niemczech, który opublikowałem na tym blogu w marcu, spotkał się ze sporym zainteresowaniem polskiego środowiska trenerskiego.


Idąc za ciosem, warto zwrócić uwagę, że pierwszego badania dotyczącego korzyści płynących z udziału w tzw. małych grach dla zawodników dokonano w Akademii Manchesteru United, już w sezonie 2002/03.


Szczegóły poniżej.


* * *


- Program polegał na odtworzeniu, tak bardzo jak to możliwe, środowiska dnia meczowego, które było bardziej skoncentrowane na dziecku i zawodniku - napisał w specjalnym raporcie dr Rick Fenoglio z wydziału treningu i nauki sportu na Manchester Metropolitan University, który objął swoim pilotażowym programem gier 4 na 4 zawodników z kategorii do lat 9 w Akademii Manchesteru United.


- Ta idea przewodnia skłoniła organizatorów programu do refleksji na temat piłkarskich środowisk, w których młody zawodnik mógł swobodnie się uczyć, ćwiczyć i rozwijać swoje piłkarskie umiejętności bez bycia spętanym narzuconymi strukturami, oczekiwaniami, uwagami i analizą ze strony innych. Środowiskami, które postrzegano za najlepiej spełniające te warunki, były place zabaw, parki, ulice, tylne uliczki, plaże i dzielnice na całym świecie - miejsca, gdzie najlepsi piłkarze świata zaczynali naukę swoich umiejętności.


- W tym czasie Manchester United FC ponownie rozważał swoje podejście do rozwoju młodych zawodników i niepokoił się, że ogólna różnica w poziomach umiejętności pomiędzy zawodnikami angielskimi a zawodnikami europejskimi (i, coraz bardziej, resztą świata) poszerzała się. Jeżeli to prawda, stanowi to ciekawą sytuację, biorąc pod uwagę, że jednym z podstawowych celów powstania piłkarskich akademii w Anglii był rozwój i poprawa umiejętności technicznych.


- Gry 4 na 4 i formuła pilotażowego programu zostały wybrane, ponieważ uważano, że dadzą one zawodnikom więcej okazji do ćwiczenia i rozwijania powiązanych z grą umiejętności w mniej wypełnionej presją, ale nadal stanowiącej wyzwanie formule gry. Środowisko pilotażowego programu zostało rozwinięte z pragnienia stworzenia bardziej skoncentrowanego na dziecku i etycznego środowiska nauki.



* * *


W ramach badania wykonano zarówno pomiary liczbowe, jak i przeprowadzono wywiady z zawodnikami, trenerami i rodzicami.


W porównaniu do gier 8 na 8, w grach 4 na 4 odnotowano:

  • w liczbie podań - wzrost o 135%;

  • w liczbie strzałów - wzrost o 260%;

  • w liczbie zdobytych bramek - wzrost o 500%;

  • w liczbie pojedynków (1 na 1) - wzrost o 225%;

  • w liczbie wykonanych sztuczek z piłką - wzrost o 280%.

Na podstawie przeprowadzonych wywiadów 80% było pozytywnie nastawionych do pilotażowego programu, a 20% negatywnie.


Konsensus był taki, że dzieci stały się dużo lepiej wyszkolone techniczne, uczestnicząc w grach 4 na 4. Gry były zróżnicowane, co pozwoliło wyciągnąć od zawodników różne umiejętności. Nie było również tak oczywiste, kto był obrońcą, a kto napastnikiem jako, że dzieci stały się bardziej kompletnymi piłkarzami.


Zdjęcie: Premier League

1,849 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page